Druge bistvene sestavine: |
- obrestna mera in način obračuna obresti:
Obrestna mera je spremenljiva in znaša 6-mesečni EURIBOR + pribitek
Pribitek nad 6-mesečnim EURIBOR-jem za posamezno obračunsko obdobje znaša:
- 35 b.t. p.a. za prvo polletje,
- 40 b.t. p.a. za drugo polletje,
- 55 b.t. p.a. za tretje polletje,
- 60 b.t. p.a. za četrto polletje,
- 80 b.t. p.a. za peto polletje,
- 85 b.t. p.a. za šesto polletje,
- 110 b.t. p.a. za sedmo polletje,
- 115 b.t. p.a. za osmo polletje,
- 145 b.t. p.a. za deveto polletje in
- 150 b.t. p.a. za deseto polletje.
Obresti se obračunavajo od nominalne vrednosti obveznic na dan dospelosti obresti na linearni način tako, da se obrestna mera pomnoži z nominalno vrednostjo obveznic, pri čemer se upošteva dejansko število dni v obrestovalnem obdobju in 360 dni v letu.več... Obresti so zaokrožene na dve decimalni mesti. Obrestovalni faktor se zaokroži na osem decimalnih mest.
EURIBOR je kratica za euro interbank offered rate, t.j. evro medbančna ponujena mera, po kateri je banka pripravljena posoditi sredstva v evrih drugi banki. EURIBOR se dnevno izračuna za medbančne depozite z dospelostjo enega tedna in enega do dvanajst mesecev kot povprečje dnevno ponujenih obrestnih mer predstavniškega odbora bank ter je zaokrožena na tri decimalna mesta.
EURIBOR se za potrebe obrestovanja obveznic ugotavlja dva delovna dneva pred začetkom novega obračunskega obdobja in je nespremenljiv za celotno obračunsko obdobje. Prvič se 6-mesečni EURIBOR določi 21. aprila 2008 in velja za obdobje od 23. aprila 2008 do vključno 22. oktobra 2008.
- obračunska obdobja in dospelost plačila obresti:
Obresti, ki dospejo v plačilo na dan dospelosti obresti, se obračunavajo za obrestno obdobje, ki se začne na zadnji prejšnji dan dospelosti plačila obresti (ali 23. aprila 2008, če gre za prvo plačilo obresti od obveznice) in konča na dan dospelosti plačila obresti, vendar pa dneva dospelosti plačila obresti ne vključuje.
Obresti dospevajo v plačilo polletno za nazaj, vsakega 23. aprila in 23. oktobra v letu, do dospetja obveznice. Nominalna vrednost glavnice dospe v plačilo v celoti ob dospetju obveznice, t. j. 23. aprila 2013.
- način izplačila obveznosti iz obveznic:
Obresti in glavnica (obveznosti iz obveznic) bodo izplačane na račun, ki ga sporoči upravičenec, v skladu z vsakokrat veljavnimi predpisi in pravili poslovanja KDD. Če dan dospelosti obveznosti iz obveznic ni delovni dan v Republiki Sloveniji, se plačila izvedejo zadnji delovni dan pred dnevom dospelosti takšnega plačila. V tem primeru imetniku obveznic pripadajo obresti za celotno obrestno obdobje, skladno z amortizacijskim načrtom. Delovni dan pomeni dan, na katerega je v Republiki Sloveniji mogoče izvrševati plačila v domačem denarju v običajnem delovnem času in ki ni sobota, nedelja, državni praznik ali drug dela prost dan.
- presečni dan za izplačilo obresti in glavnice:
Upravičenec do izplačila obresti oziroma glavnice je oseba, ki je zakoniti imetnik obveznice štiri delovne dneve pred dnevom dospelosti obresti oziroma glavnice.
- posebne pravice imetnika obveznic:
Vsakokratni imetnik obveznice pridobi enostransko oblikovalno upravičenje (prodajna opcija), ki upravičuje imetnika (upravičenec iz prodajne opcije) na dan 23. aprila 2009 oziroma na vsak dan, ki sledi navedenemu datumu in ki je določen kot dan zapadlosti obresti iz obveznice (rok uveljavitve prodajne opcije), uveljaviti prodajno opcijo za celotno količino obveznic (katerih imetnik je) oziroma za del le-te, in sicer po ceni, na način in pod pogoji, kot izhajajo iz te točke (uveljavitev opcije).
Vsakokratni imetnik obveznice prodajno opcijo pravilno uveljavi na način, da izdajatelja s pisno izjavo o uveljavitvi prodajne opcije (izjava o uveljavitvi prodajne opcije), poslano izdajatelju v roku za uveljavitev prodajne opcije priporočeno po pošti, najmanj 15 dni pred dnevom uveljavitve prodajne opcije obvesti, da uveljavlja prodajno opcijo (prvi pogoj) ter hkrati izdajatelju oziroma drugemu pooblaščenemu udeležencu trga finančnih instrumentov, v skladu z določili 4. alineje 5. odstavka te točke, posreduje ustrezen nalog za prenos iz računa imetnika na račun izdajatelja tiste količine obveznic za katero je prodajna opcija bila uveljavljena (drugi pogoj).
Šteje se, da je prodajna opcija pravilno uveljavljena le v primeru, da sta kumulativno izpolnjena oba pogoja iz prejšnjega odstavka, v nasprotnem pa se šteje, da je prodajna opcija prenehala veljati.
Za dan uveljavitve prodajne opcije se šteje dan, na katerega izdajatelj prodajne opcije prejme pisno izjavo upravičenca iz prodajne opcije.
Z uveljavitvijo prodajne opcije na način in pod pogoji ter v skladu z določili te točke, se šteje, da je bila med upravičencem iz prodajne opcije kot prodajalcem in izdajateljem prodajne opcije kot kupcem sklenjena kupna pogodba za tisto količino obveznic, glede katerih je prodajna opcija bila uveljavljena (kupna pogodba), in sicer pod naslednjimi pogoji:
- da se višina kupnine v skladu s kupno pogodbo določi kot zmnožek med količino obveznic za katere je prodajna opcija bila uveljavljena in ceno za eno obveznico, ki se določi v višini 100,00% od zneska nominalne vrednosti glavnice za eno obveznico (kupnina);
- da zapade kupnina v plačilo na dan zapadlosti obresti, pod pogojem, da je bila opcija pravilno uveljavljena. Če dan dospelosti kupnine ni delovni dan v Republiki Sloveniji, se plačila izvedejo zadnji delovni dan pred dnevom dospelosti takšnega plačila. Delovni dan pomeni dan, na katerega je v Republiki Sloveniji mogoče izvrševati plačila v domačem denarju v običajnem delovnem času in ki ni sobota, nedelja, državni praznik ali drug dela prost dan;
- da prodajna opcija brez soglasja izdajatelja ni prenosljiva;
- da se upravičenec iz prodajne opcije zavezuje v roku 3 dni od dneva uveljavitve prodajne opcije, z namenom preknjižbe obveznic na ime izdajatelja prodajne opcije v skladu z veljavnimi predpisi, ki urejajo trg vrednostnih papirjev ter pravili KDD (prenos obveznic), izvršiti vse za prenos obveznic potrebne postopke;
- da primeru, da upravičenec iz prodajne opcije, le te ne bi uveljavil v rokih in pod pogoji iz te pogodbe, prodajna opcija preneha veljati.
Z uveljavitvijo prodajne opcije, na način in pod pogoji ter v skladu z določili te točke, se šteje:
- da so na dan uveljavitve prodajne opcije zapadle v plačilo vse obveznosti, ki izhajajo iz obveznic, glede katerih je prodajna opcija bila uveljavljena ter
- da so na dan plačila kupnine s strani izdajatelja v skladu z določili kupne pogodbe, vse obveznosti izdajatelja v razmerju do imetnika, ki izhajajo iz obveznic, glede katerih je prodajna opcija bila uveljavljena, v celoti poravnane;
- da na dan prenosa obveznic s strani imetnika na ime izdajatelja v skladu z določili kupne pogodbe, prenehajo tudi vse obveznosti imetnika obveznic, kot prodajalca iz naslova kupne pogodbe.
|