Druge bistvene sestavine: |
- dospetje glavnice:
Glavnica obveznice nima vnaprej določenega dospetja.
- odpoklic obveznic:
Izdajatelj lahko, pod pogojem predhodnega dovoljenja Banke Slovenije v smislu točke (h) četrtega odstavka 11. člena Sklepa o izračunu kapitala, na vsak dan dospelosti obresti, ki je hkrati ali kasnejši kot 29. december 2014, v celoti in ne delno, prvič torej 29. decembra 2014, odpokliče obveznice, jih odkupi oziroma za takrat določi njihovo zapadlost. Za tako dejanje izdajatelja se zahteva najmanj 30 in ne več kot 60 dnevno predhodno obvestilo imetnikom.
- obrestna mera in način obrestovanja:
Obrestna mera je fiksna in znaša 8,7 % letno. Obresti se izračunavajo z uporabo naslednje formule:
O = G x p x d / 36000
pri čemer pomeni »O« obresti v obdobju, za katerega se računajo obresti, zaokroženo na dve decimalni mesti, »G« nominalno vrednost vsakokratneveč... glavnice obveznice, »p« obrestno mero, »d« pa dejansko število dni v obrestovalnem obdobju, za katerega se računajo obresti.
- obračunska obdobja in dospelost plačila obresti:
Obresti iz obveznic tečejo in se obračunavajo od 29.12.2009 dalje ter se plačujejo enkrat letno za nazaj 29.12. vsakega leta, začenši z 29.12.2010. Obresti prenehajo teči z dnem izplačila, odpoklica in/ali odkupa glavnice. Obračunsko obdobje se začne na posamezen dan dospelosti obresti (oziroma 29.12.2009, če gre za prvo obračunsko obdobje) ter se konča na dan dospelosti naslednjega plačila obresti, vendar tega dne ne vključuje.
- način izplačila:
Zneski glavnice in obresti iz obveznic se izplačajo v evrih na evro račune upravičencev do takšnih plačil. Na takšen način opravljeno plačilo se šteje za pravilno izpolnitev posamezne denarne obveznosti in z njim preneha obveznost izdajatelja izplačati takšen znesek. Upravičenec pomeni v zvezi s posamezno denarno obveznostjo na podlagi obveznice, osebo, ki je v centralnem registru vpisana kot imetnik takšne obveznice na presečni dan, če ni s predpisi drugače določeno. Evro račun pomeni v zvezi s posamezno osebo račun, ki se za takšno osebo določi v skladu s to točko in na katerega je mogoče izplačevati zneske v evrih iz naslova obveznosti na podlagi obveznic. Vsak imetnik ali upravičenec določi svoj evro račun tako, da sporoči izdajatelju podatke o takšnem računu bodisi
(a) v skladu z navodili, ki jih imetniku ali upravičencu na njegovo zahtevo posreduje izdajatelj ali
(b) na drug način, ki ga od časa do časa sporoči izdajatelj ali kdo drug v njegovem imenu.
Če upravičenec do kakšnega zneska iz obveznic ne določi svojega evro računa v skladu s prejšnjim odstavkom do presečnega dne, je izdajatelj dolžan izplačati upravičencu takšen znesek šele na peti delovni dan po dnevu, ko je njegov evro račun pravilno sporočen, upravičenec pa ni upravičen do obresti ali kakšnega drugega plačila, ki bi bilo lahko posledica takega odloga.
Imetniki in upravičenci niso dolžni pacati nikakršnih provizij ali stroškov v zvezi z izplačili.
Če kakšen znesek na podlagi obveznic dospe v plačilo na dan, ki ni delovni dan, se upravičencu takšen znesek izplača na prvi naslednji delovni dan in upravičenec ni upravičen do obresti ali kakšnega drugega plačila, ki bi bilo lahko posledica takega odloga.
Izdajatelj si pridržuje pravico kadarkoli imenovati ali preklicati imenovanje plačilnega agenta, ki deluje izključno kot zastopnik izdajatelja in ne prevzema nobene obveznosti do imetnikov ali upravičencev, niti ne vstopa v zastopniško ali skrbniško razmerje s katerim od njih.
- presečni dan za izplačilo obveznosti:
Presečni dan, na katerega se ugotovijo upravičenci do izpolnitve posamezne obveznosti iz obveznic, je tri delovne dneve pred dnevom dospelosti te obveznosti.
- vsebina podrejenosti:
Vse terjatve iz naslova obveznic so podrejene vsakokratnim navadnim terjatvam navadnih upnikov in podrejenim terjatvam ter so tako glede vrstnega reda poplačila kot vseh drugih pravic iz teh obveznic enakovredne (pari passu) med seboj in terjatvam vseh imetnikov teh obveznic in vsem drugim obstoječim ali bodočim obveznostim izdajatelja oz. ekvivalentnim terjatvam do izdajatelja, ki so po položaju enakovredne obveznostim oz. terjatvam iz teh obveznic. Imetnik ne bo upravičen zahtevati, prejeti ali zadržati nobenega zneska na podlagi ali iz naslova obveznic, dokler niso poplačane vse zapadle terjatve upnikov, ki imajo prednost pred izplačili po obveznicah.
- obdavčitev:
Izdajatelj je dolžan izvrševati vsa plačila glavnice in obresti iz obveznic brez odtegljajev ali odbitkov za račun davkov ali drugih javnih dajatev, ki jih določa, pobira, izterjuje ali odteguje Republika Slovenija, kakšna njena politična pod-enota ali za obdavčitev pristojen organ katere od njih, razen če je ta odtegljaj ali odbitek določen s predpisi. V takšnem primeru je izdajatelj upravičencem dolžan izplačati tolikšne dodatne zneske, da upravičenci po odtegljaju ali odbitku na račun davka prejmejo enak znesek, kot če odtegljaja ali odbitka ne bi bilo. Ne glede na zgoraj navedeno takšnih dodatnih zneskov ni treba plačati:
(i) če gre za plačilo osebi (ali komu drugemu za račun osebe), ki je zavezana za takšen davek zaradi svojih kakršnihkoli povezav z Republiko Slovenijo (ali kakšno njeno politično pod-enoto), ki niso zgolj imetništvo obveznic oziroma terjatev za plačilo glavnice ali obresti na njihovi podlagi; ali
(ii) če gre za plačilo osebi (ali komu drugemu za račun takšne osebe), ki ne bi bila zavezana za takšen odtegljaj ali odbitek, če bi izdajatelju oziroma pristojnemu davčnemu organu podala izjavo o nerezidentstvu ali drug podoben zahtevek za oprostitev odtegljaja ali odbitka , pa kljub pozivu tega ne stori; ali
(iii) če je plačilo izvršeno več kot 30 dni po kasnejšem izmed naslednjih dni
(a) dan dospelosti plačila in
(b) v primeru, če je bilo plačilo neutemeljeno zadržano ali zavrnjeno, dan, ko izdajatelj obvesti upravičenca, da bo plačilo izvršil, ko bo prejel obvestilo o evro računu upravičenca,
razen če bi bil prejemnik plačila upravičen do takšnega dodatnega zneska tudi na zadnji dan tega 30 dnevnega obdobja; ali
(iv) če gre za odtegljaj ali odbitek pri plačilu fizični osebi (ali komu drugemu za račun fizične osebe), določen v skladu z Direktivo Sveta št. 2003/48/ES ali katerokoli drugo direktivo Evropske Unije, s katero se uveljavljajo sklepi sveta ECOFIN, sprejeti na seji v času od 26. do 27. novembra 2000 glede obdavčitve prihodkov od prihrankov, oziroma s predpisom, ki to direktivo uveljavlja ali izvaja ali je sprejet z namenom uskladitve z njo; ali
(v) v primeru in v obsegu v katerem bi bilo treba takšen znesek odtegniti v skladu s predpisi, ki se uporabljajo na dan izdaje.
Vse določbe, ki se nanašajo na glavnico ali obresti iz obveznic, vključujejo tudi dodatne zneske, ki se plačujejo v zvezi glavnico ali obrestmi na podlagi te točke 2.13..
- obvestila:
Obvestilo imetniku ali upravičencu je veljavno, če je dano na enega od naslednjih načinov (med katerimi izbira izdajatelj po lastni presoji):
(a) če je poslano takšnemu imetniku ali upravičencu na naslov, ki je vpisan v centralnem registru ali sporočen izdajatelju v skladu s to točko, pri čemer se takšno obvestilo šteje za dano na osmi dan po dnevu, ko je bilo oddano na pošto; ali
(b) če je objavljeno v dnevnem časopisu s široko naklado v slovenskem jeziku, ki je splošno dostopen v Sloveniji, v vsakem primeru pa mora biti objavljeno tudi na način, določen s pravili organiziranega trga, na katerem obveznice kotirajo in/ali se z njimi trguje.
Objavljeno obvestilo se šteje za dano, ko je objavljeno, če pa je objavljeno večkrat, se šteje za dano na dan prve objave.
Obvestila izdajatelju se v primeru vseh obvestil dajejo s pismom ali po telefaksu na naslednji način oziroma naslov:
Nova Kreditna banka Maribor d.d.
Sektor spremljave poslov finančnih trgov
Ulica Vita Kraigherja 4
2505 Maribor
Slovenija
Telefaks: 02 229 2285
Prejemnik: g. Janko Grosek ali vsakokratni drug vodja sektorja
oziroma na morebitni drug naslov, številko telefaksa ali z navedbo drugega prejemnika oziroma organizacijske enote, ki jih izdajatelj določi za posamezne namene s predhodnim obvestilom imetnikom in upravičencem.
Obvestila izdajatelju učinkujejo, ko jih izdajatelj prejme, pri čemer se vsako obvestilo ali sporočilo, ki bi sicer učinkovalo po 16.00 uri določenega dne ali na dan, ki v kraju naslovnika ni delovni dan, šteje za prejeto ob 10.00 uri na prvi naslednji delovni dan v kraju naslovnika.
Vsa obvestila na podlagi teh pogojev obveznic so veljavna le, če so dana
A) v primeru obvestil imetnikom ali upravičencem, v slovenskem jeziku; in
B) v primeru obvestil izdajatelju, v angleškem ali slovenskem jeziku oziroma kateremkoli drugem jeziku, če je obvestilu priložen tudi overjen prevod obvestila v angleški ali slovenski jezik. Vsak overjen prevod, posredovan v skladu s to točko, mora kot pravilen in natančen prevod potrditi poklicni prevajalec ali druga ustrezno usposobljena oseba.
- omejitev pravic imetnika:
Imetnik nima pravice (in se taki pravici s tem, da postane imetnik obveznic, nepreklicno odpoveduje) do pobota, nasprotnega zahtevka, pridržanja ali katerekoli podobne pravice, glede katerekoli terjatve ali obveznosti izdajatelja iz ali v zvezi z obveznicami.
- ostala določila obveznic:
Obveznice so izdane za vključitev v temeljni kapital izdajatelja v skladu s Sklepom o izračunu kapitala kot inovativni instrumenti, zato imajo v smislu 4. odstavka 11. člena Sklepa o izračunu kapitala zlasti naslednje lastnosti (te določbe imajo pri interpretaciji pravic in obveznosti iz naslova obveznic prednost pred katerimikoli drugimi določbami):
a) Obveznice so izdane za namen vključitve v temeljnega kapitala v skladu s Sklepom o u kapitala, po pridobitvi soglasja Banke Slovenije v skladu s prvim odstavkom 11. člena Sklepa o izračunu kapitala;
b) Za namen vključitve obveznic v izračun temeljnega kapitala se upošteva samo na račun glavnice obveznice dejansko vplačan znesek;
c) Izplačila obresti in morebitnih drugih pripadkov iz naslova obveznic (v nadaljevanju: »donosi«) so nekumulativna, kar pomeni, da imetnik/upravičenec v primeru neizplačila donosov v skladu s temi pogoji obveznic ob posamezni zapadlosti nima več terjatve iz naslova takih donosov, izdajatelj pa ne temu nasprotne obveznosti;
d) Obveznice so v višini celotne obveznosti izdajatelja oziroma celotne terjatve imetnika (ali drugega upravičenca) iz naslova obveznice razpoložljive za pokrivanje izgube izdajatelja v času rednega poslovanja izdajatelja v skladu s predpisi in relevantnimi računovodskimi standardi, kar lahko posledično pomeni, da lahko terjatev imetnika v primeru pokrivanja izgube izdajatelja (t.j. v primeru prenesene izgube ali čiste izgube poslovnega leta izdajatelja) v celoti ali delno, sorazmerno z zneskom terjatve uporabljene za pokrivanje take izgube, preneha, izdajatelju pa v takem primeru taki terjatvi nasprotna obveznost v enakem obsegu preneha. Izdajatelj se v takem primeru zavezuje imetnikom sporočiti znesek zmanjšanja terjatev iz naslova obveznic, skupaj s podlagami in izračuni za tako zmanjšanje, spremembo pa ustrezno evidentirati v centralnem registru, zaradi cesar je izdajatelj med drugim upravičen ne izvršiti izplačilo donosov v primeru nastopa okoliščin iz točke k).
e) Vse obveznosti oz. terjatve iz naslova obveznic so podrejene, kar pomeni, da se ob morebitnem stečaju izdajatelja izplačajo šele tik pred nekumulativnimi prednostnimi delnicami in navadnimi delnicami izdajatelja in za poplačilom vseh ostalih obveznosti izdajatelja (vključno z obveznostmi iz naslova navadnih terjatev in podrejenih terjatev);
f) Obveznice so trajna obveznost izdajatelja in stalne narave, brez določene ali nakazane zapadlosti;
g) Obveznice predstavljajo izključno obveznost izdajatelja v skladu s temi pogoji obveznic. Obveznosti izdajatelja iz naslova obveznic niso kakorkoli zavarovane niti pokrite z garancijo izdajatelja, z njo povezane osebe ali s kakšno drugo obliko pogodbe, ki bi v pravnem ali ekonomskem pogledu izboljšala stopnjo prioritete izplačil pred drugimi upniki ali terjatvami drugih upnikov;
h) Obveznice ne morejo biti unovčene na zahtevo imetnika, niti imetnik ne more določiti zapadlosti obveznic;
i) Izdajatelj je dolžan lastnosti obveznic razumljivo in javno razkriti vsaj v letnem poročilu izdajatelja za posamezno leto, v katerem se obveznice izdane ali neodplačane;
j) Vplačila na podlagi obveznic so brezpogojno razpoložljiva banki od dneva njihovega vplačila;
k) Izdajatelj lahko ne izvrši izplačil donosov (ne pa glavnice) v poslovnem letu, ki sledi poslovnemu letu, za katerega v revidiranem nekonsolidiranem letnem poročilu ni izkazan bilančni dobiček. V takem primeru imetniku (ali drugemu upravičencu) preneha pravica oziroma terjatev do takih donosov, izdajatelju pa vsaka obveznost v zvezi s takimi donosi (nekumulativnost izplačil), pri čemer neizvršitev izplačil donosov v takem primeru ne predstavlja kakršnekoli kršitve izdajatelja. Ko bo izdajatelj ugotovil, da so nastopile okoliščine iz točke k), bo obvestil imetnike o neizplačilu donosov iz obveznic;
l) Edino in izključno podlago za izplačila donosov predstavljajo določbe teh pogojev obveznic, zato morebitna sprememba bonitete izdajatelja ne vpliva na višino donosov.
- sodna pristojnost:
Za odločanje o vseh zahtevkih, tožbah in sporih iz obveznic in teh pogojev obveznic ali v zvezi z njimi je izključno pristojno stvarno pristojno sodišče v Mariboru.
|